Ciąża – pierwszy miesiąc


Początki ciąży, czy się wie czy się nie wie. Kiedy jest pewność, jakie emocje mi towarzyszyły? Jak zareagowałam i co najpierw robiłam? A co Ty zrobisz?

Jeśli pilnowałaś kalendarzyka, obserwowałaś swój cykl i spóźnia Ci się planowana miesiączka to prawdopodobnie jesteś w ciąży. Bez paniki. Zrób test.

Jeśli nie planowałaś ciąży, ale coś się dzieje, spóźnia się miesiączka, a Ty już chodzisz po ścianach ze strachu. Bez paniki. Zrób test.

W obydwu przypadkach kiedy wyjdą dwie kreski lub nie wyjdą, proponuję zrobić po kilku dniach kolejny test, tak dla pewności.

Jeśli natomiast potwierdziło się, że jesteś w ciąży to po pierwsze gratuluję, a po drugie – nie panikuj! Natura tak nas stworzyła, że w 99,99% damy radę urodzić, nasze ciało spokojnie zniesie ciążę i przez 9 miesięcy okresu adaptacji przyzwyczaisz się do myśli o macierzyństwie i byciu mamą.

Odstaw alkohol i używki. Nawet jeśli będąc już w ciąży zaszalałaś, nie martw się, Twoje dziecko nie urodzi się z dwoma głowami, ale im prędzej całkowicie zrezygnujesz z wszelkiego rodzaju używek tym lepiej dla Ciebie i dziecka. Jeśli bardzo zaszalałaś i to nie raz, porozmawiaj szczerze o tym ze swoim lekarzem, zrobi dodatkowe badania a Ty będziesz spokojniejsza.

Koniecznie bądź pod opieką lekarza lub położnej. Jeśli planowałaś ciążę to pewnie od kilku miesięcy przyjmujesz kwas foliowy, dbasz o dietę i robiłaś część badań, jeśli nie – czym prędzej wejdź na dobrą ścieżkę i zadbaj o siebie i o dziecko!

Rada od serca: poza wszystkimi fizycznymi aspektami ciąży, zadbaj też o duchowe, czyli wspomnienia. Jeśli masz ochotę oczywiście. Polecam gorąco prowadzenie pamiętnika ciąży i porodu – będzie to jeden z wielu pięknych prezentów, jakie będziesz mogła dać dziecku.
Ja swój znalazłam na stronie firmy Brioko.

 

You may also like

LEAVE A COMMENT

O mnie

Zofia

Kim jestem? Hmm… Jestem tysiącem osób w jednej. Jestem kobietą, żoną, mamą, córką, wnuczką, pracownikiem, kucharką, sprzątaczką, gosposią, nianią, kochanką. Jestem sobą i jestem efektem swoich rodziców.

Zblogowani

Zblogowani